![]() |
EveryDay Essentials, Pueblo’s store brand is a fine, affordable gingersnap. A 1-lb. package cost about $3.50. MacKay’s Lemon Curd, >$6.I picked it because it had the least sugar. |
“Honey,
do we have anything for dessert?” my darling husband asked, pleadingly. We didn’t. We rarely eat dessert.
And we’d finished the last of addictive, expensive and elusive Carr
Lemon Ginger Creams our friend Lili got us turned on to.
Cost U Less had not restocked.
Wayne’s
wistful request came shortly before I knew he’d likely drop off to sleep at the
end of a long, exceedingly frustrating day for us. Making anything that took more than 20 minutes preparation would
be too late. Anyhting I made would
have to bake for at least that long.
Normally,
cooking, and baking especially, is a joyous task for me – seriously – and Wayne
rarely asks for dessert. Making
something sweet for my honey before sending him off to dreamland would be a
loving finish to an otherwise crappy day.
At
the same time, I was less than thrilled about taking on one more task that
would take me about 45 minutes, expecting to be rewarded with the sound of
snoring before its completion.
Plus, the cleanup afterward in the semidarkness of our dimly light
cabin.
Reluctantly,
I started to pull out the ingredients to make the guava tart recipe I’d eyed
earlier.
Then
I remembered! Wayne found some
affordable store brand gingersnaps, still unopened. By themselves, gingersnaps weren’t quite “dessert.” But, I’d also just picked up some lemon
curd, with the intention of drizzling it on gingersnaps.
Dessert!
“It’s
perfect!” Wayne declared, smiling, as he crunched happily away. Before long, it was off to sweet
dreamland for Wayne; I’d hoped the dessert delivered sweet dreams.
Awwww bless him! And bless you for your culinary ingenuity! Lemon curd...yum...haven't had any in ages...gotta now! Ethereal
ReplyDelete